Перша в Україні промислова лінія з виробництва молока А2 відкрилася на «Ічнянському заводі сухого молока та масла», що на Чернігівщині.
Про це повідомляє прес-служба Сумського національного аграрного університету. «Для людей, які чутливі до молочного білка казеїну, це не просто подія. Це шанс на збалансований раціон, а отже, і на збереження здоров’я. За підрахунками експертів таких людей в Україні близько 30%. Це і маленькі діти, і люди поважного віку, і просто ті, хто має чутливу травну систему і відчуває дискомфорт після вживання молочної продукції», — йдеться в повідомленні.
Зауважимо, що рік тому генеральний директор господарства «Ічнянське», що постачає молоко для заводу, Віктор Кияновський підтримав ідею науковців Сумського національного аграрного університету по відокремленню корів з генотипом А2, які і дають те саме молоко. Дослідивши стадо, виявили, що майже половина (330 із 700) корів мають потрібний генотип.
«Цей проєкт ми почали у 2020 році і рік працювали над посиленням стада, використовуючи запліднення биками А2. Зараз маємо 330 корів з генотипом А2, які утримуються окремо на кормах власного виробництва. Плануємо, що десь через 4 роки повністю перейдемо на виробництво молока А2. Це молоко екстракласу, що має підвищений вміст білків та жирів», — розповідає Володимир Овчаренко, головний технолог ПОСП «Ічнянське». Додамо, що у світі дослідження з виявлення корів з генотипом А2 почалися ще у 2000 році. Однак, українці до сьогодні мали обмежений доступ до такого молока. У 2020 році в СНАУ почали наукові дослідження і виявили, що серед корів різних порід є різний відсоток особин з генотипом А2. У середньому він складає від 15 до 75% поголів’я. «Такі корови повинні утримуватися окремо Але визначити, яка корова має білок А2, а яка А1 можна лише методом генотипування. Тож у цьому нам допомагали колеги з Інституту Богомольця. „Ічнянський молокозавод“ повністю виконав ці умови, тож сьогодні ми можемо запустити першу промислову лінію», — наголосив Володимир Ладика, ректор СНАУ.
Особливість виробництва в тому, що ферми, з яких надходить молоко, знаходяться за кілька кілометрів від заводу, тож вже за годину після доїння молоко потрапляє на переробку, а отже воно 100% свіже. Для виробництва молока А2 було придбано спеціальне обладнання на якому свіже молоко охолоджується та пастеризується. Пастеризація відбувається за 92% — це температура, яка дозволяє позбавитися шкідливих бактерій та зберегти поживну цінність молока.
«Завод може забезпечити виробництво 2 тис. пакетів за 4 години. Цього достатньо, щоб молоко А2 з’явилося на полицях місцевих мереж Чернігівської та Київської області. Наразі також ведуться перемовини з продуктовими мережами Сумщини. У планах „Ічнянського заводу сухого молока і масла“ запустити серію ультрапастеризованого молока, щоб покрити більш віддалені ринки», — підкреслив Володимир Довгопол, директор підприємства.